Požiarne odolné konštrukcie sú tvorené buď špeciálnymi okno-dverovými profilmi alebo aj fasádnymi profilmi. Výplň býva vrstvené požiarne sklo alebo plný panel. Naše výrobky môžu dosahovať požiarnu odolnosť do EI 60.
Požiarna odolnosť zasklenej steny je daná požiarnou odolnosťou rámov a požiarnou odolnosťou výplní. U profilov sa požiarna odolnosť dosahuje vyplnením dutín profilov sádrovými vložkami, napeňovacími páskami zo špeciálneho materiálu a vystuženiami profilov z nerezovej ocele. U skiel sa požiarna odolnosť dosahuje vrstvením viacerých tabúľ skla, medzi ktorými je požiarne odolná živica. Po zohriatí skla sa táto premení na penovitú hmotu, ktorá zväčší svoj objem a izoluje prestup tepla cez stenu. Zároveň drží črepy jednotlivých tabúľ skla pohromade. Tabule skla zvyknú popraskať už v druhej-tretej minúte požiarnej skúšky a nevypadnú z rámu práve vďaka živici. Zažiť požiarnu skúšku je zážitok na celý život, zo vzdialenosti cca 40 centimetrov sa na sklo valí 900 stupňový plameň horáka, praskajú sklá, dymia tesnenia , hliník sa topí a vyteká popod stenu. Popri tom bežia stopky, skúšajúci zisťuje teploty a výrobca s napätím sleduje, či stena vydrží predpísaný čas a on tak nepríde o pozitívny výsledok skúšky, niekoľko tisíc eur a spústu úsilia.
Dôležité je pri projektovaní požiarnych uzáverov do stavieb si uvedomiť, že akonáhle teplota ohňa spôsobí napenenie pások medzi dverným krídlom a rámom dvere sú touto penou utesnené a tým uzavreté. Ak ich niekto pri úniku násilne otvorí, stratia už požiarnu odolnosť. Niekedy sa stretávame s projektami, kde v únikovej ceste sú protipožiarne dvere- požiarny uzáver. Nechcem to hodnotiť, je to prípad od prípadu, ale logiku to nemá.
Použitie protipožiarnych výrobnkov v stavbách je podmienené certifikátom požiarnej odolnosti , splnením podmienok zabudovania daných systémom a doložením potrebnej dokumentácie k údržbe a prevádzke požiarnych výrobkov počas bežnej prevádzky.
... "predám protipožiarnu stenu, 1x použitú" :)